Mladići i deca najčešće unose najviše straha sa sobom u stomatološku ordinaciju. U najekstremnijim slučajevima mogu čak i da se onesveste, a nisu retki ni panični ispadi.
Oni mladići i deca koji su najodvažniji uvek imaju izražen veći strah od stomatologa.
Simptomi straha su:
- nesvestica
- nizak pritisak
- drhtavica
- panični ispadi
- brzo disanje kod najstraijih pacijenata.
Čak i pre nego što sednu u zubarsku stolicu, strašljivi pacijenti osećaju navedene simptome, čak i kada je reč o najmanjim zahvatima, na primer, uklanjanje kamenca sa zuba.
Mnogi pacijenti navode prethodno loša iskustva i osećaj traumatične boli kao glavni razlog straha od zubarskih ordinacija. Neki se boje igle, a neki ih izluđuje sama pomisao na krv. Najčešća pojava kod prestrašenih pacijenata je stiskanje ruke na početku i tokom zahvata i tresenje i izmicanje na zvuke turbine. Panični pacijenti počinju da hiperventiliraju, tresu se, brzo dišu, postaju bleđi, a ima i onih koji su se onesvestili.
Kada se pacijent izjasni sa strahom od zubara, vrlo je važno izgraditi poverenje između doktora i pacijenta, opisati šta će se raditi tokom zahvata i upozoravati kada bi mogli osetiti bol, kako pacijent ne bi bio u strahu i očekivanju boli tokom zahvata. U nekim slučajevima neuspeha manje invanzivnih metoda, primenjuje se sedacija azotnim oksidom.